Od 1 października 2021r. w wielu miejscach na terenie miasta można spotkać grafiki z puzzlami dotyczącymi gospodarki odpadami. To elementy prowadzonej m.in. w przestrzeni miasta, radiu i mediach społecznościowych kampanii „Wspólne rady na odpady”.
Hasła wykorzystane w kampanii zwracają uwagę na wspólne – nasze i Wasze – zadania w obrębie działania systemu gospodarowania odpadami, bo tylko ich wspólna realizacja może zapewnić prężne działanie tego systemu oraz odpowiednią dbałość o nasze środowisko.
Poniżej przedstawiamy nieco szerszy opis haseł kampanii:
Zgniatanie odpadów – szczególnie opakowań plastikowych oraz kartonów – to zadanie, które w prosty sposób przyczynia się pozytywnie dla środowiska. Zgniecionych odpadów śmieciarka może wywieźć więcej, a niezgniecione zajmują dodatkowo cenne miejsce w pojemniku. Dzięki zgniataniu odpadów pojemniki nie będą się zapełniały tak szybko.
Wystawianie odpadów w dniu odbioru (przed godziną 6:00 rano) do ciągu pieszo-jezdnego to obowiązek każdego właściciela nieruchomości. Pamiętaj o swobodnym dostępie do pojemników/worków. Pracownicy firmy wywozowej nie mogą wchodzić na teren nieruchomości aby zabrać odpady, nawet jeśli worki są wystawione tuż za otwartą furtką. Obowiązek ten uregulowany jest w uchwale określającej Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Katowice (tutaj) – patrz §7 pkt. 5 i 6.
Ważne, aby Twoje odpady były udostępnione do odbioru już od 6:00 rano – dotyczy to także np. otwarcia szlabanu czy otwarcia zamykanej na klucz altany śmietnikowej. Od tej godziny bowiem możesz spodziewać się przejazdu śmieciarki. Jeżeli spóźnisz się z udostępnieniem odpadów będziesz musiał poczekać na odbiór do następnego harmonogramowego terminu.
Przy analizie zgłoszeń reklamacyjnych z zabudowy wielorodzinnej, bardzo często okazuje się, że odbiór odpadów nie nastąpił z powodu zastawienia dojazdu do altany śmietnikowej przez parkujące pojazdy. Pamiętaj, aby nie parkować samochodu w miejscach do tego nieprzeznaczonych, nawet jeśli wydaje Ci się, że przejazd jest możliwy. Śmieciarka to pojazd o znacznie większych gabarytach niż samochód osobowy i potrzebuje więcej miejsca do manewrowania. Obowiązek zapewnienia swobodnego dojazdu do pojemników także został uregulowany w §7 pkt. 5 i 6 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Katowice (tutaj).
Tym hasłem przypominamy, że śmieci takie jak gruz, elektroodpady czy opony możesz zawieźć do jednego z czterech Gminnych Punktów Zbierania Odpadów, gdzie zostaną zagospodarowane bezpiecznie dla środowiska. Takich odpadów nie wystawiaj w miejscach do tego nieprzeznaczonych, a także w altanach śmietnikowych.
Z adresami i godzinami otwarcia GPZO możesz zapoznać się tutaj.
Możesz także bez dodatkowych opłat zamówić odbiór bezpośrednio z Twojej nieruchomości:
elektroodpadów – szczegóły znajdziesz tutaj
oraz gruzu zamawiając big-bagi – szczegóły znajdziesz tutaj.
Odpady to nie tylko problem, ale i cenny surowiec, dlatego niezwykle ważna jest ich prawidłowa segregacja. To jednocześnie zadanie, które każdy z nas może wykonywać w swoim gospodarstwie domowym. Jeżeli masz problem z segregacją odpadów możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki lub pobrać i wydrukować ulotkę.
Pamiętajmy, że prawidłowe działanie systemu odbioru odpadów zależy od nas i od Was – razem zdziałamy znacznie więcej!