Od 1 stycznia 2025r. wszedł dodatkowy obowiązek po stronie gmin w zakresie zbierania odpadów tekstyliów i odzieży – zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności tworzą w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które zapewniają przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz bioodpady, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon oraz odpadów tekstyliów i odzieży, a także odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych.
W Katowicach zbiórka tych odpadów zapewniają aż 4 Gminne Punkty Zbiórki Odpadów, które już od dawna zapewniają możliwość oddania tych frakcji odpadów, bo od 2021r., wszystkim mieszkańcom wnoszącym opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Mieszkańcy mogą oddać m.in. odpady tekstylne (odzież, obuwie, pościel, ręczniki czy inne materiały włókiennicze) do Gminnych Punktów Zbierania Odpadów zlokalizowanych w Katowicach przy:
– ul. Milowickiej 7a,
– ul. Obroki 140,
– ul. Zaopusta 70,
– ul. Bankowej 10.
Gminne Punkty Zbierania Odpadów czynne są w następujących godzinach:
– poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godzinach 6:00 – 17:00
– wtorek w godzinach 9:00 – 20:00
– soboty w godzinach 8:00 – 13:00.
Pojedyncze, zniszczone, zabrudzone i zanieczyszczone sztuki odzieży można umieścić w pojemniku na odpady zmieszane (resztkowe).
Istotną rolę w przeciwdziałaniu powstawaniu odpadów tekstylnych ma odpowiedzialne podejście do konsumpcji. Zamiast nadmiernie kupować odzież, warto postawić na produkty o wyższej jakości, które posłużą dłużej. Coraz większą popularność zyskuje także zakup ubrań wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Warto również zwracać uwagę na marki i firmy, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania w dziedzinie przetwarzania materiałów tekstylnych i oferują usługi odnawiania odzieży, co zmniejsza ilość odpadów.
Zachęcamy również jak dotychczas do:
– nadania drugiego życia ubraniom i tekstyliom przekazując je na cele charytatywne, w tym m.in. do sklepów charytatywnych,
– przekazywania do wyznaczonych kontenerów prywatnych firm pomocowych pozyskujących te frakcje,
– korzystania z lokalnych lub osiedlowych grup w mediach społecznościowych, które często oferują w nich wymianę przedmiotów lub ich kupno/sprzedaż za symboliczne kwoty,
– korzystania z platform sprzedażowych oferujących sprzedaż/wymianę używanej odzieży,
– korzystania z GPZO w przypadku dużej, jednorazowej ilości tych materiałów.